Звідки беруться хмари, схожі на ядерний гриб

У соцмережах поширилися фото та відео грозових хмар, людей лякає, що атмосферне явище формою нагадує ядерний гриб, інформує Ukr.Media.

Метеорологи заспокоюють людей: у літній період часто виникають величезні хмари такої форми. За міжнародною класифікацією вони називаються дуже химерно: купово-дощові волохаті хмари з ковадлом.

Цей вид хмар відноситься до особливої групи — хмар вертикального розвитку. Їх походження пов'язане з інтенсивними висхідними впорядкованими та турбулентними потоками. На відміну від хмар інших форм, вони мають велику вертикальну складову швидкості руху повітря. Хмарні частинки проходять відстань у кілька кілометрів — від основи до вершини хмари — менш ніж за 20 хвилин. Адже верхня межа купово-дощової хмари може досягати висоти тропопаузи (8-9 кілометрів). Висота нижньої межі зазвичай знаходиться в межах від 600 метрів до 1,2 км.

Купово-дощові хмари дуже розвинені по вертикалі і мають вигляд гіркоподібних хмарних мас. Усередині хмари повітря тепліше, ніж навколишнє, а значить — легше. І вони піднімаються все вище, поки не впираються в тропопаузу — шар, що розділяє тропосферу і стратосферу.

Тут навколишнє повітря починає швидко тепліти (працює стратосферний озон, який поглинає сонячне випромінювання та нагріває повітря навколо себе). У результаті вертикальні рухи припиняються, хмара впирається в своєрідну кришку і розтікається під цією «кришкою», набуваючи форми гігантського ковадла.

Ця зледеніла частина хмари може виглядати по-різному залежно від швидкості та напрямку вітру. Часто їхні вершини мають на вигляд волокнисту будову — звідси і така назва «кучово-дощові волохаті». Іноді може здатися в цьому ковадлі і форма «ядерного гриба».

Поява округлої "шапочки" над купово-дощовою хмарою (її ще називають "пробою тропопаузи") — ознака переважання в атмосфері сильних висхідних потоків при високій вологості повітря. Така хмара дає зливи, іноді з градом. Її проходження може супроводжуватись посиленням вітру, шквалами, грозами.

Новини Дрогобича