В’язкою хурмою більше не подавитеся: ось як вибрати солодкий плід

Сортів хурми багато і ділять їх насамперед на терпкі та нев'язкі. А в'яже хурма через велику кількість корисних речовин — танінів (їх багато, наприклад, у корі дуба або чаї). Саме вони надають терпкості. Але, попри всю їхню користь, куди смачніші сорти без великої кількості танінів, інформує Ukr.Media.

Отже, на які ознаки звертати увагу в магазині або на ринку.

Круглі або приплюснуті

Плоди не терпких сортів, які не містять танінів, як правило, округлої або трохи сплющеної форми. Якщо їх розрізати, видно чіткий чотиригранник. Зазвичай бувають дуже солодкими, але доволі жорсткими та хрусткими. М'якими вони не будуть.

Корольок не завжди солодкий

Ми звикли до сорту хурми Корольок, вважаємо його найкращим, найсолодшим. Зазвичай ми так і розділяємо — просто хурма і Корольок (з придихом). Але, на жаль, Корольок і ще один сорт — Шоколадна хурма (або Занджі-Мару) належать до сортів зі змінною терпкістю. В'язати вони перестають тільки в стані стиглості. Недостиглі плоди цілком собі замотають ваш рот терпкою павутиною. Крім того, у Королька та інших сортів зі змінною терпкістю є ще одна особливість: якщо квітка залишилася не запиленою, а плід порожнім, без насіння, то в'язати він буде навіть у стані крайньої стиглості. Тобто такі плоди це завжди лотерея.

Конічні сорти беріть м'якими та стиглими

В'язкі сорти хурми частіше мають конічну форму. Але в'яжуть вони тільки коли не стиглі. При повному дозріванні вони також втрачають свої в'язкі властивості, але стають дуже м'якими. Тобто до нас їх привозять зеленими, а дозрівають вони вже на прилавках. Зате після дозрівання плоди стають дуже солодкими та мають ніжну текстуру.

У стиглих — коричнева основа

Як правило, у стиглих плодів плодоніжка суха, листочки теж висохлі або підсохлі. А основа під ними коричнева. До речі, в легкому білястому нальоті на шкірочці немає нічого страшного: як правило, це захисна речовина природного походження. Хоча найкраще, щоб шкірка хурми була чистою і майже прозорою (для конічних плодів) або яскравою, можливо, з темними смужками.

Як змусити хурму швидше достигнути

Для того, щоб позбавити в'язку хурму терпкості, можна просто дати їй дозріти. Є кілька способів зробити це швидше.

  • Покласти в пакет і потримати кілька днів при звичайній кімнатній температурі.
  • Прискорити процес дозрівання може етилен, який активно виділяють такі фрукти як яблука та банани. Тобто їх можна просто покласти поруч і процес дозрівання хурми прискориться.

До речі, цією властивістю користуються і торгові компанії, які іноді забезпечують її дозрівання у спеціальних камерах із підвищеним вмістом етилену, як це роблять для бананів і ківі. Існує і промисловий метод дозрівання хурми. Для цього ягоди поміщають у камеру з високим (близько 80%) вмістом вуглекислого газу. У процесі такого дозрівання хурма втрачає свої в'язкі властивості, залишаючись при цьому не надто м'якою і все ще придатною для роздрібної реалізації. Іноді в спекотних країнах замість складу з контрольованою атмосферою для подібного дозрівання хурми використовують звичайний сухий лід (CO2), який просто вкладають у коробку з хурмою.

  • В'язку хурму можна залити теплою водою, а потім дати трохи полежати або занурити в окріп і дати полежати лише кілька годин. Альтернативний метод, навпаки, хурму заморозити.

Сушимо тільки в'язку

А ось якщо ви хочете засушити хурму для зберігання (її можна їсти як чипси чи використовувати для запіканок, компотів), то потрібно використовувати якраз тільки терпкі плоди. З них знімають шкірку, а потім сушать їх у підвішеному стані або нарізаними на пластинки. Сушіння також позбавляє плоди зайвого вмісту танінів і прибирає терпкий ефект. Нев'язкі сорти хурми для сушіння не підходять.

ВАЖЛИВО!

Хурма саме через таніни має в'язкий ефект не тільки в роті. Вона здатна змусити вас надовго забути про туалет. І навіть викликати непрохідність кишківника за схильності до закрепів і непомірної любові до хурми. Тому якщо є проблеми зі шлунково-кишковим трактом, не їжте багато хурми. Також її не рекомендують дітям до трьох років.

Новини Дрогобича