У Нагуєвичах презентували книгу «Країна солі і нафти» –

Нагуєвичі книга

Українські і польські науковці написали книгу «Країна солі і нафти», яка описує історії 140 мандрівок Дрогобиччиною у 1768-1914 роках. Презентація двомовного 1330 сторінкового видання відбулася сьогодні у ДІКЗ “Нагуєвичі” за участі авторів – Богдана Лазорака (Україна, Дрогобич), Беати Скварек (Польща, Лєгніца) та Тетяни Лазорак (Україна, Дрогобич), а також рецензента з української сторони дрогобицького науковця Леоніда Тимошенка. Для написання книги автори опрацювали численні літературні твори, листи, щоденники, спогади, мапи, а також газетні матеріали. Понад 250 сторінок займають унікальні світлини, гравюри, картини тих часів – це понад 500 ілюстрацій про мандрівників і їх пригоди.

Першою на презентації в конференц-залі Музею ім. І.Франка виступила гостя – авторка польської частини книги Беата Скварек. Науковиця поділилася враженнями від роботи над книгою, а також згадала й свою першу мандрівку на Дрогобиччину – це був спільний із студентами візит до Дрогобицького педуніверситету ще у 2018 році. Відтак відбулося налагодження наукової співпраці, яка дає плідні результати. Варто зазначити, що цінне друковане видання повністю фінансоване Урядом Республіки Польща, а сама Беата Скварек від початку повномасштабного вторгнення разом з друзями невтомно допомагає Україні. Науковиця побажала, щоб в Україні якнайшвидше запанував мир та настав час розвитку і процвітання.

Під час презентації «Країни солі і нафти» її співавтор директор ДІКЗ “Нагуєвичі” Богдан Лазорак розповів про особливість та наповнення видання. Науковець згадав про дві подорожі цісаря Франца Йосифа І у 1851 та 1880 роках до Дрогобича та Борислава. – їх опис переносить уяву читача в індустріальну добу цього часу. Але, звичайно ж, особливий акцент – на мандрівки Івана Франка, який, по суті, був першим в нашому регіоні українцем, що їх практикував та популяризував. Тож автори серед інших описали та нанесли на мапу туристичні маршрути родини Франків, які відтворені за описами подорожей письменника у 1869, 1874 та 1884 роках, а також маловідомим описом його сина Петра Франка під час мандрівки до Урича у 1911 році

Ще одна авторка книги Тетяна Лазорак у своєму виступі детальніше зупинилася на описі подорожі мандрівниці Юзефи Добєшевської з дому Шмішельських Дрогобичем та околицями у червні 1873 р. Пані Тетяна зокрема розповіла, як мандрівниця відтворила тогочасну Дрогобиччину, описала особливості міст і сіл крізь призму свого європейського досвіду. Юзефа оповідала не лише про соціальні, та побутові умови, стан інфраструктури міст та якість послуг, але й не обійшла у своїй розповіді революційне в той час питання нерівності прав жінок та питання безпеки на промислах, яким часто нехтували.

Леонід Тимошенко порекомендував авторам подавати книгу на здобуття Міжнародної премії ім.І.Франка та подякував польській стороні за підтримку дороговартісного видання наголосивши, що без цієї підтримки видавництво такої книги було б неможливим.

До книги додається мапа десяти давніх мандрівних маршрутів Дрогобиччиною “Від Батьтазара Гакета (1789-1790) разом з Іваном Франком (1884) і аж до Карла Фердинанада (1912)”, де подано коротку інформацію про мандрівників та їх маршрути цікавими місцями нашого краю.

 Після осмислення книги читач особисто зможе відтворити маршрути з Дрогобича до ряду сіл регіону, створених на основі геологічних описів подорожей вчених-енциклопедистів, художників, промисловців.

Підсумовуючи, варто зазначити: «Країна солі і нафти» – це не лише пізнавальна література, яка розширює кругозір та допоможе пізнати минувшину. Ця книга також і вагомий внесок у формування бази даних про мандрівки столицею соляного та нафтового промислу – Дрогобичем та його околицями, з їхніми унікальними культурними пам’ятками та ментальним надбанням різних національних громад доби імперії Габсбургів та доби Івана Франка.

Віра Чопик, фото авторки

Джерело

Новини Дрогобича