Стіна Плачу: чому саме така назва і історія святині іудаїзму

Знаменита Стіна Плачу знаходиться у місті Єрусалим і вважається однією з головних святинь іудаїзму

Щодня сюди приїжджають тисячі туристів та паломників з усього світу. Західна Стіна біля Храмової Гори в Ізраїлі існує вже понад 2000 років і є вцілілою частиною Другого Єрусалимського Храму, зруйнованого римлянами у 70 році н. е.

Історія виникнення Стіни Плачу

Західна Стіна була прибудовою самого храму. Решта – це єдиний фрагмент передмісних укріплень Храмової гори епохи Ірода Великого.

Храм і Західна Стіна були споруджені царем Іродом за допомогою хитрощів, адже велику за своїми масштабами споруду в скромній провінції під ярмом Великого Риму не дозволили б. Прохання відправили, а самі поспішно почали будівництво. Коли прибула відповідь: «Не почав – не будуй, почав – зруйнуй, закінчив – залиши», на горі Храм був добудований.

Датується будівництво – від 37 до 4 р.р. до н. е. У 70 році було зруйновано Другий Єрусалимський Храм через безпричинну міжусобну війну римським імператором Тітом. Про масштаби храму говорять розміри фрагмента лише огорожі: 500*19 метрів заввишки.

Сама Стіна Плачу складається з великих кам’яних блоків, які ніяк не скріплені між собою, а просто щільно накладені одна на одну.

Чому «Стіна Плачу»?

Офіційна назва на івриті звучить як Котель Маараві, що в перекладі на українську означає «Західна Стіна».

Звідки походить назва Стіна Плачу? Насамперед до цього священного місця приходять віруючі, які оплакують зруйнований Храм. Також є інша версія: іноді на Стіні проступають краплі води, що нагадують сльози. Востаннє Стіна “плакала” в Єрусалимі в 1940 році.

Стіна Плачу в Єрусалимі: як написати записку

Щодня Стіну Плачу відвідують тисячі туристів, а також паломники та місцеві віруючі. Окрім молитов, тут склалася традиція залишати записки у Стіні зі своїми бажаннями, адресовані Богові. Щороку таких записок налічується понад мільйон. А раз на півроку їх збирають і закопують в землю на Єлеонській горі.

Часто туристи запитують: як правильно написати записку з бажанням у Стіну Плачу? Немає особливих правил і зразків. Бажання має бути не буденним, а найважливішим вам – позитивним і творчим. Підійшовши до Стіни, люди моляться, дякують Богові і просять про здоров’я та благополуччя. Після цього вкладають записку в щілину у Стіні, хоча дуже важко часом знайти там вільний простір, тому підготуйте папір для записки мінімального розміру.

Територія біля Західної Стіни поділена на дві частини: ліва – чоловіча, а права – жіноча. Чоловіча частина велика за розміром, тут можна відзначати іудейські свята, співати та танцювати. Жіноча частина призначена лише для молитов та записок.

Перелік правил і порад перед відвідуванням Стіни Плачу

  • Чи можна відвідувати Стіну Плачу в Єрусалимі православним? Побувати тут і помолитися може кожен незалежно від віросповідання.
  • Тут є свої правила щодо одягу: якщо у вас будуть оголені плечі та лікті, не прикриті коліна, то швидше за все до святині вас не пустять. За цим стежать представниці хасидської громади, тож із собою краще мати накидки чи хустки. У чоловіків обов’язково має бути прикрита голова, а у кого немає головного убору – у кошику при вході можна взяти маленьку шапочку – стос.
  • Перед тим, як наблизитись до Стіни Плачу, потрібно помити руки. На території є бювети з ковшами – злийте воду спочатку на одну руку, потім промийте іншу.
  • Візьміть із собою ручку та папір або заздалегідь напишіть записку, адже на вході нічого подібного не продають і найчастіше непідготовлені туристи використовують те, що є під рукою.
  • Чужі записки чіпати не можна. Постарайтеся розмістити свій листок паперу в щілину між кам’яними блоками, не зачепивши інших записок.
  • Після молитви повертатися до Стіни спиною не бажано. Залишати святе місце потрібно обличчям до нього, тобто задкуючи назад кілька метрів.
  • Офіційно відвідування Стіни Плачу безкоштовне, але на території вітаються пожертвування для тих, хто має потребу.
  • Фотографувати та знімати відео у Стіни Плачу не заборонено, але тільки якщо це не субота та не юдейське релігійне свято.
Новини Дрогобича