Що поєднує Івана Франка і село Добрівляни —

Дрогобицький район Культура мистецтво Новини  Що поєднує Івана Франка і село Добрівляни

Що поєднує Івана Франка і село Добрівляни, яке розкинулося на берегах річки Трудниця, в десяти кілометрах на північ від Дрогобича? Про це 12 лютого в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» розповіла на тематичному уроці «І. Франко і Добрівляни» наукова співробітниця музею Марія Шутко.

У часи своєї студентської молодості та опісля великий поет багато разів бував у цьому селі. Навчаючись в дрогобицькій гімназії Іван Франко заприятелював з Іваном Чапельським, батько якого о. Антон Чапельський був парохом у селі Добрівляни. Священика любили й поважали в селі за його добру вдачу. Він відзначався ще й тим, що не брав від бідніших селян плату за треби. Дізнавшись від сина про обдарованого його товариша священик запросив Івана Франка до себе в гості.

У 1880-х роках о. Антон переховував Франка та його друзів від переслідувань жандармерії на своїй парафії. Його онук Володимир так згадував про сміливий вчинок дідуся: «Дідуньо не убоявшись, запер раз на ключ у шафі і сидів біля неї, поки не забралися з хати жандарми, які прийшли його арештувати». Окрім того Володимир Чапельський, у своїй книжці «Я любив їх усіх», пише, що в Добрівляни Іван Франко приходив і «заради доньки тамтешнього пароха отця Антона Чапельського Наталії, в яку ніби то був закоханий…».

Товариш Івана Франка Іван Чапельський теж пішов слідами свого батька і став священиком, деякий час навіть був каноніком Собору Святого Юрія у Львові. Деякий час очолював політичну партію «Католицький русько-народний союз». Попри належність до різних політичних таборів приятелював з Іваном Франком ще з часів навчання в Дрогобицькій гімназії. І дружби з Франком ніколи не зраджував. Брав участь у похороні Івана Франка 31 травня 1916 року у Львові.

На одній зі стін південного крила нави храму Покрова Пресвятої Богородиці 29 жовтня 2009 р. відкрито пам’ятну таблицю Великому Каменяреві з написом: «У цій церкві в кінці 1870-х – першій половині 1880-х років, гостюючи на плебанії в пароха Добрівлян, о. Антона Чапельського, бував видатний український письменник і громадський діяч Іван Франко».

Державний історико-культурний заповідник “Нагуєвичі”-Park of Naguevychy

Новини Дрогобича